ایستگاه اتوبوس و تاکسی

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > ایستگاه اتوبوس و تاکسی
ایستگاه اتوبوس و تاکسی

ایستگاه اتوبوس و تاکسی تا چه میزان برای زندگی اجتماعی ضرورت دارند. بود یا نبود این ایستگاهها چه نقشی در آسایش ما دارد. آیا بدون ایستگاه توقف تاکسی یا اتوبوس اختلالی در رفت و آمد ایجاد می شود یا  نظم و ترتیب راهنمایی و رانندگی به هم می خورد؟ برای دانستن این موضوع بد نیست با آسیا ویژن همراه شوید تا گفتگویی حول این موضوع داشته باشیم.

اهمیت انواع تابلو‌های ترافیکی و امنیتی جاده

یکی از عوامل و معیا‌ر‌‌های مهم برای سنجش پیشرفت کشور‌‌ها، کاهش حوادث در جاده‌‌های درون‌شهری و برون‌ شهری و استاندارد ‌‌سازی است‌. افزایش سطح کیفی شبکه راه‌ها، از طریق استفاده از تجهیزات ایمنی و کنترل ترافیک، یکی از مهم‌ ترین اقدام‌‌ها برای رسیدن به این هدف محسوب می شود. نیاز به تجهیزات ترافیکی به دلیل افزایش ترافیک در کلان شهر‌ها و حتی شهر‌‌های کوچک روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند‌. سازمان ترافیک به‌وسیله این وسایل حفاظتی و ترافیکی روی نظم شهر کنترل دارد و امنیت جانی و روانی شهروندان را فراهم می‌سازد. برای روشن تر شدن این مسئله به بررسی کاربرد انواع تجهیزات وسایل ایمنی و حفاظتی می پردازیم.

ایستگاه اتوبوس یا تاکسی

ایستگاه اتوبوس یا تاکسی فضایی مشخص در معابر است که برای توقف کوتاه مدت اتوبوس یا تاکسی به منظور پیاده و سوار کردن مسافران طراحی و اختصاص داده می شود. ایستگاههایی که در سطح شهر هستند امکان دارد مختص یک خط شهری اتوبوس رانی باشند یا اینکه محل توقف چند خط مختلف باشند. معمولا ایستگاههایی که در مسیر یک محله قرار می گیرند ایستگاههای تک خطه و ایستگاههایی که در مسیرهای پر تردد هستند چون محل تلاقی چند محله هستتند ، ایستگاههای چند خطی در نظر گرفته می شوند. ایستگاه های اتوبوس ممکن است مسقف، دارای صندلی، بلندگو، نمایشگر و نیز دیواره های شیشه ای باشند و یا برعکس  در مسیرهای کم تردد تنها شامل یک علامت ایستگاه اتوبوس باشند.

اینم بخون
تابلوهای راهنمایی رانندگی خنده دار در دنیا

ایستگاههای اتوبوس یا تاکسی (تجهیزات کنترل ترافیک)  چه کاربردی در سطح شهر دارند.

تابلو ایستگاه‌ های تاکسی یا اتوبوس که در سطح شهر نصب می شود، نوعی تابلو کنترل ترافیک  به حساب می آیند. بدون این تابلوها اتوبوس در هر نقطه ای توقف می کند و باعث ایجاد بی نظمی و اختلال در عبور و مرور دیگر وسایل نقلیه می شود.  امنیت در خیابان و جاده‌ها بخش مهمی از نیاز‌های اساسی هر شهروند تلقی می ‌شود. با نگاهی به آمار مجروحین و فوتی ‌ها در حوادث جاده ‌ای، می‌توان متوجه نقش حیاتی تجهیزات، در جلوگیری از تلفات جانی و کنترل ترافیک شد.

تجهیزات کنترل ترافیک با هدایت رانندگان توسط  شاخص ‌های دیداری، باعث برقراری نظم در تردد‌های درون‌شهری و برون شهری خواهند شد. در واقع تابلو‌های ترافیکی، جهت مدیریت و کنترل ترافیک در خیابان ‌ها، جاده ‌ها و بزرگراه‌ها در بالا بردن سطح ایمنی خودروها، رانندگان و عابرین کاربرد ویژه‌ای دارد. تابلو ایستگاه اتوبوس، تنها مختص ایستادن اتوبوس نیست و تنها ایمنی جسمی را تضمین نمی کند، بلکه آرامش شهروندان نیز با این تجهیزات تامین می شود. از این‌رو می‌توان گفت نیمکت‌های پارکی و سایبان‌های مخصوص توقف‌گاه اتوبوس‌ها نیز از جمله تجهیزات ایمنی هستند که همزمان با ایجاد امنیت، در جامعه  نظم ایجاد می کنند.

انواع ایستگاههای اتوبوس و تاکسی

 در یک دسته بندی می توان ایستگاه های اتوبوس  را به شرح زیر تقسیم بندی کرد:

ایستگاه زمان بندی شده:

 در این نوع ایستگاه ، اتوبوس موظف به توقف طبق برنامه زمان بندی شده است.
ایستگاه تقاضا-محور:

در این دسته ایستگاه ها، اتوبوس تنها در صورت وجود مسافر در ایستگاه یا تقاضای مسافر برای پیاده شدن، توقف می کند.
ایستگاه آزاد:

 این روش بیشتر مورد استفاده می نی بوسها می باشد، می نی بوی هرجا که مسافر تقاضا کند توقف و اقدام به مسافرگیری یا تخلیه مسافر می کند.
ایستگاههای اختصاصی:

اینم بخون
مخزن زباله CNC

 این ایستگاه های اتوبوس ممکن است تنها به «پیاده کردن» یا تنها به «سوار کردن» اختصاص داشته باشد. مثل اتوبوس دانشگاه که مسیر رفت و برگشت آن مشخص است. یا در مثالی دیگر، ایستگاه های انتهای یک خط اتوبوسرانی تنها ویژه پیاده کردن مسافران هستند.

انواع تجهیزات حفاظتی و کنترل ترافیک

چراغ‌های راهنمایی و رانندگی

چراغ راهنمایی در چهار‌راه‌ها، ورودی و خروجی شهر‌ها و تقاطع‌ها نصب می‌شوند که وظیفه آن، هدایت خودرو‌ها و عابرین پیاده است. به زبان ساده‌تر این وسیله، زمان حق عبور خودرو‌ها و عابرین پیاده را تعیین می‌کند. البته سیگنا‌ل‌های آن دو حالت‌ دار که وابسته به محل نصب و زمان تردد در شبانه روز است. در حالت ثابت  چراغ راهنمایی رانندگی، از قبل تنظیم می‌شود و شرایط ترافیکی در نظر گرفته نمی‌شود. اما در حالت فعال‌شونده با خودرو، حالت کنترلر بر اساس تعداد خودرو‌ها زمان مورد‌ نیاز را تعیین و زمان‌بندی می‌کند.

تابلو ایستگاه اتوبوس و تاکسی

تابلو ایستگاه‌ تاکسی‌ و اتوبوس از دسته تابلو‌‌های آگهی‌دهنده به‌شمار می‌رود. هدف از ساخت این تابلو‌‌ها، اخطار دادن، منع کردن عملی اشتباه در جاده‌ها و خیابان‌ها یا دادن خبر به شهروندان و رانندگان است. از کاربرد قابل توجه این تابلو‌‌ها در داخل شهر، راهنمایی عابران و یا مسافران برای پیدا کردن سریع تاکسی و اتوبوس مقصد مورد‌ نظر خود است.

سایبان مخصوص توقف‌گاه اتوبوس

هدف از نصب سایبان‌ها اتوبوسی ایمن‌سازی معابر و افرادی است که چند دقیقه‌ای منتظر اتوبوس هستند. نصب این تجهیزات به زیبا‌سازی و بهسازی شهر و همچنین حفاظت شهروندان از سرما و گرما کمک بزرگی می‌کند. اما این مکانها برای توقف یا پارک خودروهای دیگر مکان مناسبی نیستند. همچنین براساس قوانین ایران پارک در حریم میدان ها، تقاطع ها و ایستگاه های اتوبوس که بسته شدن راه را موجب شود، مشمول انتقال خودرو با جرثقیل می شود.

مسیر ایستگاه های اتوبوس یا تاکسی:

ایستگاه های اتوبوس یا تاکسی ایران غالباً با خط کشی بر روی زمین مشخص شده اند، سازمان اتوبوسرانی متولی رسیدگی به خط کشی ایستگاه های اتوبوس است، و پارک هر گونه خودرو یا وسیلهٔ نقلیهٔ شخصی دیگر در درون حریم این خط کشی تخلف محسوب می شود. رانندگی در لاین تاکسی هم برای رانندگان شخصی ممنوع است و توقف بیجا باعث جریمه و پرداخت عوارض خواهد بود.

اینم بخون
مخزن سطل زباله پلی اتیلن

کاربرد سرعت‌گیر­ یا دست‌انداز در محل ایستگاه اتوبوس و تاکسی

کاربرد این وسیله حفاظتی، برای محدود کردن سرعت وسیله‌های نقلیه است و جزو پر‌مصرف‌ترین تجهیزات ترافیکی به‌شمار می‌آید. سرعت‌‌گیر‌ها دو دسته هستند: سرعت‌ کاه و سرعت‌گیر. عملکرد   سرعت‌گیر نسبت به سرعت ‌کاه بازدارنده‌تر است. سرعت‌گیر‌ها از جنس‌های مختلفی (پلاستیک، لاستیک، آسفالتی، بتن، کائوچو و فلز) ساخته می‌شوند.این موانع در نزدیکی ایستگاههای اتوبوس نصب می شوند تا با کاهش سرعت وسایط نقلیه دیگر، امنیت عبور و مرور مسافرین اتوبوس را فراهم سازند.

استفاده از جدا‌کننده مسیر برای برخی از ایستگاههای اتوبوس

برای جدا کردن خطوط ترافیکی (در خیابان ها، مسیر انبار‌ها ، محل عبور و مرور پارکینگ ‌ها، جاده ‌ها، ایستگاه های تاکسی یا اتوبوس، ایجاد پیاده ‌رو‌های امن در جاده ‌هایی که وسیله نقلیه سنگین دارند) به کار برده می ‌شود. در ساخت جدا کننده بازتابنده‌های با رنگ روشن تعبیه می‌شود که باعث دید بهتر در طول شب و روز خواهد شد. افزون بر موارد گفته شده، در برابر شرایط آب‌و‌هوایی مختلف مقاومت بالایی هم دارند.

خرید تجهیزات ایمنی

« فروشگاه اینترنتی آسیا ویژن» با عرضه انواع تجهیزات حفاظتی و ترافیکی از جمله: تابلو ایستگاه، سایبان مخصوص توقف‌گاه اتوبوس، نیمکت‌های پارکی و هر وسیله‌ای که موجب آرامش و برقراری نظم می‌شود، مشغول به فعالیت است. شما عزیزان می‌توانید به بخش های مختلف وب سایت  مراجعه کنید تا کامل‌ترین لیست ابزار‌‌ها مورد نیاز خود را مشاهده و از کیفیت بالا و قیمت مناسب آن بهره‌ مند شوید .

پاسخ بدهید