تاثیر مبلمان شهری در زیبایی شهر

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > مبلمان شهری > تاثیر مبلمان شهری در زیبایی شهر
تاثیر مبلمان شهری در زیبایی شهر

زندگی شهری بر خلاف زندگی روستایی زیبایی های طبیعی خیلی کمتری دارد . فضای شهر به خودی خود دارای زییایی بصری نیستند ، در حالی که به طور کلی انسان نیاز به وجود زیبایی و نظم در محیط زندگی خود دارد بنابراین اگر فضای بی روح شهر و روحیه زیبایی طلبی انسان را کنار هم قرار دهیم ، متوجه اهمیت و تاثیر مبلمان شهری در زیبایی خواهیم شد . مبلمان شهری به مجموعه بزرگی از وسایل و تجهیزات  می­گویند که در شهر و خیابان و فضاهای باز نصب می­شوند و استفاده عمومی دارند. این وسایل بغیر از فراهم سازی محیط گرم و صمیمی در سطح شهر، نظم و نظام خاصی به جلوه شهر بخشیده و از لحاظ روانی بینندگان را تحت تاثیر قرار می دهند. با ما باشید تا بیشتر درباره تاثیر مبلمان شهری صحبت داشته باشیم.

مبلمان شهری

مبلمان شهری دو ویژگی اساسی دارند : زیبایی و کاربردی بودن که در صورت داشتن هر دو ویژگی می تواند  نیاز عملکردی و  زیبایی شهر را فراهم کند . نوع ، شکل و طراحی کلی مبلمان شهری در زیبایی شهر بسیار موثر است . اجزای تشکیل­دهنده و محل آن ها و تجهیزات شهری همه نشان دهنده­ی فکر خلاق سازنده ، ایده  طراح و مسئولین و در کل فرهنگ و هنر کشور می باشد. به طوری که به راحتی بیان گر خصوصیات و ارزش­های اجتماعی یک منطقه است، همچنین تأثیرات روان­شناختی خاصی بر روی افراد استفاده کننده و یا بیننده می­گذارد.

تاثیر مبلمان شهری در زیبایی شهر و روانشناختی شهروندان
مبلمان شهری در زیبایی بصری شهر  و کمک به آرامش انسان ،به شکل یک راه حل مناسب برای جبران فضای مصنوع شهری و آشفته آن می باشد. علائم و چراغ­های راهنمایی و رانندگی با تابلوها و تبلیغات شهری با همه توان جلب توجه می­کنند . مغازه ها و فروشگاه های مختلف به هر روشی با انواع نما ها و تابلوهای ناهماهنگ برای جلب توجه  عابرین تلاش می­کنند . ایستگاه اتوبوس، صندلی و نیمکت بیشتر از سودی که می رسانند برای رفت و آمد عابرین مزاحمت ایجاد می کنند. به این ترتیب، شرایط آشفته ایی به وجود می آید که موجب تحریک اعصاب و آلودگی بصری و  نازیبایی شهر خواهد شد که خود سبب فشار روانی بر روی شهروندان است . انسان به دلیل سرشت و ذات خود، نیازهای زیادی مانند غذا،مسکن، زیبایی ، آرامش و… دارد. اخلال در هر یک از این نیازها، مسیر رشد فرد را تغییر می دهد. تمام این نیازها به طور پیوسته وهماهنگ در ارتباط با یکدیگرند و اختلال در هر یک از آن ها، بر سایر نیاز ها تأثیر سوء خواهد گذاشت.

اینم بخون
مخزن زباله CNC

عناصر موثر مبلمان شهری در زیبایی شهر
عناصر مبلمان شهری در زیبایی شهر را نمی­توان به چند عنصر خاص محدود کرد . هرگاه طراح­ها و برنامه­ریزان شهری به طرح و ایده­ایی نو در حوزه افزایش زیبایی شهر برسند ، به صورت یک اثر بصری در بخشی از شهر اجرا و به مبلمان شهری اضافه می­شود. در اینجا به برخی از مهم­ترین این المان ها در مبلمان شهری اشاره می­کنیم:

سنگ­فرش­ها در زیباسازی شهر
سطح معابر عمومی و نوع پوشش و طراحی آن­ها از عواملی است که اثر مبلمان شهری در زیبایی شهر را بخوبی نمایش می­دهد. جنس کفپوش­ها ، سختی و سستی و ناهمواری­ها و یا مسطح بودن آن تعیین کننده نحوه تردد عابران است و  تاثیر بسزایی در زیبایی و هماهنگی محیط شهری دارد

گلدان وگل کاری­های مبلمان شهری
همواره گلدان­های شهری از اجزای اصلی مبلمان شهری در زیبایی مناظر شهری و خیابانی بوده اند و در همانگی با سایر مجموعه مبلمان شهری دید بصری زیبا و مطلوبی را ایجاد می­کنند علاوه بر استفاده از این مبلمان­شهری در زیبایی بصری میتوان جهت ایجاد مانع و حایل یا تعدیل  اثر حاصل از شیب نیز استفاده کرد

پرچین­ها و گیاهان تزئینی مبلمان شهری در زیبایی شهر
برای ایجاد فضای مثبت و منفی می­توان از پرچینها روی دیوارهای کوتاه و تجهیزات دیگر استفاده  کرد. طراحی صحیح و بر اساس اصول زیبایی شناسی این مبلمان شهری در زیبایی شهر در طول زمان پایدار خواهد ماند . استفاده از این المان شهری در وسط بلوارها میتواند زیبایی خاصی به شهر ببخشید . شکل و اندازه و طرح پرچین­ها میتواند متفاوت باشد.

اینم بخون
ایستگاه اتوبوس شهری

فواره ها در مبلمان شهری
برای ایجاد تنوع در سطح شهر از عنصر آب به صورت های مختلفی استفاده می شود.  که ترکیب این عنصر با المانهای متناسب با آن را می توان به عنوان مبلمان شهری در نظر گرفت دراین شهرها از عنصر آب به صورت های مختلفی مانند فواره ، آبنما ، جویبار و … به عنوان مبلمان شهری در زیبایی شهر استفاده میشود. می­توان آب را به شکل جویبار و چشمه برای نقاط آرام و بی­سروصدا و به صورت آبشاری یا فواره­های بزرگ برای نقاط پرازدحام و شلوغ طراحی کرد . آب­جاری نور را جذب کرده و می­درخشد و فضاهای فعال و پر تحرکی را به وجود می­آورد. برای بهره گیری از خاصیت درخشش آب، باید آب­نما­ها را در جلو نورآفتاب طراحی و جاسازی کرد .

ضرورت استفاده از مبلمان شهری
تنها راه حل برای زنده و جذاب نگه داشتن محیط های شهری، استفاده از مبلمان شهری در زیبایی­ در کنار توجه به مسایل طبیعی در شهرها می باشد تا کمبودی که در حوزه تزئینات شهری احساس می­شود  را تا حد زیادی بر ظرف نماید. در زمان حال و با گسترش مساحت و شکل فیزیکی شهرها و با افزایش جمعیت آنها ظاهر زیبای طبیعت روز به روز کم رنگتر شده است. محیطهای مصنوعی و ساخت دست انسان جایگزین زیبایی طبیعت گشته است.. اینجاست که لزوم ترکیب تکنولوژی با طبیعت بیشتر احساس می شود. یکی از این راهها توجه به مبلمان شهری در زیبایی شهر است . مبلمان شهری در زیبا سازی فضای شهری تاثیر بسزایی دارند. بودن مبلمان شهری در پیاده روها و درمحل پارک وسایل نقلیه شخصی و در ایستگاه اتوبوس در هنگام توقف جلوی ایستگاه برای پیاده و سواره کردن مسافراز الزامات رفاهی شهروندان است. که در نظر گرفتن این موارد، لزوم توجه مدیران شهری را طالب است.

اینم بخون
عجیب‌ترین قوانین رانندگی در سراسر جهان

کلام آخر

مبلمان شهری تاثیر مثبتی در کاهش اضطراب، احساس آرامش ، نشاط، رفع خستگی و لذت دارد. عدم وجود مبلمان شهری، باعث آشفتگی و در هم بودن افراد شده و نظم و انضباط شهر را  بهم می زند. شرکت  آسیا ویژن با فراهم ساختن این امکانات در کنار همدیگر فرصت انتخاب و خریداری این تجهیزات را از سراسر سطح کشور فراهم ساخته است. پس با ما باشید تا بیشتر با کیفیت محصولات ما آشنا شوید.

پاسخ بدهید