صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > تجهیزات اتوبانی
تجهیزات اتوبانی

اتوبان ها شاهرگ‌هایِ حمل و نقل به شمار می روند و روزانه شاهد حجم زیادی از تردد هستند. روشن است به دلیل اهمیتی که این محورهای ارتباطی دارند، باید برای آنها تجهیزات ایمنی مناسب به طور کامل فراهم باشد. کالاها و امکانات ترافیکی گوناگونی وجود دارد که برای ایمن کردن راه ها و کاهش تصادفات مورد استفاده‌ اند. در این مطلب برخی از این تجهیزات ضروری بررسی خواهند شد.

گاردریل

از گاردریل معمولا برای جدا کردن مسیر اتوبان و به دور نگه داشتن خودروها از مناطق خطرناک استفاده می شود. گاردریل مانع از سقوط و خارج شدن خودرو از مسیر می شود و استفاده از آن برای جلوگیری از آسیب و حفظ امنیتِ راه بسیار ضروری به شمار می رود. محافظ ریل را در حاشیه پل‌ ها، در کناره های پر شیب و سرازیر، و در نزدیکیِ ستون های مخاطره آمیز کنار جاده نصب می کنند. حفاظ های گاردریل یا دو موجی یا سه موجی هستند. گارد ریل‌‌ را براساس سطح ایمنی و کارکرد به سه دسته تقسیم می کنند:

  • گارد ریل انعطاف پذیر
  • گارد ریل نیمه صلب
  • گارد ریل صلب یا نیوجرسی

بشکه ترافیکی

بشکه ایمنی ترافیکی از جنس پلی اتیلنِ مقاوم و در رنگهای روشن ساخته می شود. از این بشکه ها برای افزایش سطح ایمنی جاده و کاهش تصادفات استفاده می شود. در بدنه‌ی بشکه ترافیکی، شبرنگ به کار برده می شود تا موجب هدایت رانندگان در مسیر شود. همچنین می توان بشکه های ایمنی را با آب و شن پر کرد تا نقش یک محفظه ی ضربه گیر را ایفا کنند و از صدمه به خودرو جلوگیری نمایند. با قرار دادن بشکه های ایمنی پیش از گارد ریل، از میزان خسارات و تلفات کاسته خواهد شد. بشکه‌ های ایمنی معمولا در دو سایز ۸۵ سانت و ۱۰۵ سانت رایج اند.

استوانه و مخروط ایمنی

از استوانه‌‌ها و مخروط‌های ایمنی برای تعیین مسیر حرکت و متمایز کردن حریم جاده استفاده می شود. استوانه و مخروط به شب نما مجهزند و دید بهتری را برای راننده موجب می شوند. علاوه بر این، این محصولات ترافیکی از مقاومت نسبی برخوردارند، و در کنار سایر تجهیزات، ایمنی بیشتری را در مسیر فراهم می آورند. استفاده از استوانه ایمنی و کله قندی ترافیکی، در محل‌های تقاطع و دور برگردان، بسیار کمک کننده است.

آینه محدب ترافیکی

آینه محدب باعث دید بهتر راننده و نمایان شدنِ اشیاء پنهان و دوردست خواهد شد. این آینه‌ ها را به ویژه در پیچ های تند جاده، جایی که دیدن خودرویِ رو به رویی سخت است، استفاده می کنند. آینه ترافیکی باید اندازه‌ای مناسب داشته باشد تا راننده‌ی خودرو بتواند در سرعت زیاد هم تصویر آینه را ببیند. در جاده‌ها آینه هایی از جنس استیل و پلی کربنات را به کار می برند، که در برابر ضربه و سرما و گرمایِ محیط، مقاوم باشند.

چراغ فلاشر

از چراغ های فلاشر در کناره‌ی مسیر، برای هشدار و اعلام مناطق خطر و جهت نمایی استفاده می شود. نور این چراغ ها از فواصل دور قابل رویت است و به صورت ضد آب ساخته می شوند.

کلیه ی تجهیزات مورد استفاده در اتوبان ها و جاده ها، به دلیل قرار گرفتن در فضای باز، تحت تاثیر شدید عوامل محیطی قرار دارند. از این رو، می بایست در ساخت این وسایل از مواد با مقاومت بالا بهره برد تا به خوبی تحمل شرایط سخت محیطی را داشته باشند.

پاسخ بدهید