در روزهای کرونا چگونه با شهرمان رفتار کنیم؟

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > مبلمان شهری > در روزهای کرونا چگونه با شهرمان رفتار کنیم؟
در روزهای کرونا چگونه با شهرمان رفتار کنیم؟

در روزهایی که کرونا سبک زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار داده است، رفتار اجتماعی و شیوه شهرنشینی ما می‌تواند نقشی مهم در قطع زنجیره‌ی ویروس داشته باشد.

مهمترین مسئله ای که این روزها بر زندگی همه مردم جهان سایه انداخته، بحران ویروس کروناست. در ابتدای همه‌گیری ویروس، شهرهای بسیاری در جهان به حالت قرنطینه در آمدند و کوچه‌ها و خیابان‌ها خلوت و خالی از جنب‌ و جوش شدند. با گذشت زمان، ضرورت به جریان افتادن دوباره زندگی احساس شد، بسیاری از کسب‌و‌کارها بازگشایی شدن و فعالیت های روزمره مردم از سر گرفته شد؛ اما کرونا تمام نشد. هنوز هم شهرهای ما درگیر این ویروس عالم‌گیر است. پس لازم است در نحوه‌ی تعامل با شهر و سایر شهروندان این مهمان ناخوانده را در نظر داشته باشیم.

امروزه نزدیک به ۴ بیلیون نفر، یعنی بیش از نیمی از جمعیت جهان، در شهرها زندگی می‌کنند. در کلان‌شهرها حجم انبوهی از انسان‌ها در محیط‌‌های کوچک با یکدیگر هم‌زیستی دارند و تماس و ارتباط در بالاترین سطح خود قرار دارد. از این منظر، در وضعیت حاضر، هر کدام از ساکنین شهر در قطع زنجیره انتقال نقش مهمی بر عهده دارد. نادیده گرفتن سلامت و عمل نکردن به دستور‌‌العمل‌های بهداشتی به نفع هیچکس نیست و تبعات آن همه‌ی ما را متأثر می‌کند. برای مقابله با این ویروس به همکاری و همیاری تک تک ساکنان شهر نیاز خواهد بود.

شهروندان در دوران کرونا چه رفتاری را باید در پیش بگیرند؟

«بیشتر در خانه بمانید.» این توصیه‌ای است که از روزهای ابتدایی همه‌گیری کرونا به کرات مطرح شده و عمل کردن به آن همچنان ضروری به نظر می‌ رسد. هر بار حضور در مناطق شلوغ و پر ازدحام، امکان انتقال کرونا را بسیار افزایش می‌دهد.

«فاصله خود را حفظ کنید.» تا جایی که می‌توانید و امکان آن فراهم است فاصله ایمن را با سایر افراد جامعه حفظ کنید. این فاصله گرفتن شاید به معنای پیاده‌روی به‌ جای استفاده از وسایل حمل ‌و ‌نقل عمومی باشد یا خرید آنلاین به‌ جای خرید حضوری.

«تعاملات خود را در فضای باز انجام دهید.» انسان به تعامل اجتماعی و رابطه با سایر افراد نیاز دارد، اما سعی کنید ملاقات‌های اجتماعی را در فضای باز و با رعایت اصول بهداشتی انجام دهید تا ریسکِ انتقال به حداقل برسد.

«مراقب باشید اما نترسید.» ترس از حس‌هایی است که به شدت قابل انتقال است، حتی به اندازه ویروس! اضطراب و ترس زیاد می‌تواند وضعیت را از چیزی که هست بدتر کند. کودکان ترس را به خوبی می شناسند و رفتار شما را الگو قرار می‌دهند. آنچه از دست‌تان بر می‌آید انجام دهید و ترس بیهوده را کنار بگذارید.

«شکیبا باشید.» در روزهای عادی هم امکان داشت که ازدحام شهر موجب اختلاف‌ و تنش عصبی شود. حال با وجود ماسک و دستکش، و وضعیت اقتصادی نه چندان خوب، احتمال وقوع وضعیت‌هایِ تنش‌زا بیش از پیش شده است. پس صبر و شکیبایی را تمرین کنید. تعامل‌ ما با دیگران دو سویه است و حفظ آرامش می‌تواند راهگشا باشد.

«شهر را آلوده نکنید». شهرها هم‌چنان خانه ما محسوب می ‌شوند. رفتار ما در شهر به انحایِ مختلف می‌‌تواند موجب آلودگی شود. از ریختن زباله و ته سیگار در خیابان بگیرید تا دود خوروها. البته که بخش اعظم آلودگی مربوط به صنایع آلودگی‌زا می‌شود، اما رفتار خود ما هم سهمی در این آلودگی دارد. همان‌طور که روزهای قرنطینه نشان داد، ما می‌توانیم برای محیط اینقدر آلوده‌کننده نباشیم!

 

پاسخ بدهید