در طراحی نیمکت های پارکی به چه عواملی باید توجه کرد؟

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > در طراحی نیمکت های پارکی به چه عواملی باید توجه کرد؟

طراحی نیمکت پارکی

امروزه فضاهای عمومی مانند پارک، بوستان و… تبدیل به فضاهایی شده است که برای تفریح ، سرگرمی و  نیز استراحت مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین  طراحی های پارک شهری در هر منطقه می ‌تواند منظره زیبا و کاربردی به آن محله بدهد. چرا که پارک های شهری اگر درست طراحی شده باشند و اصول درستی در آن ها رعایت شده باشد می تواند ارامش را به افراد حاضر در آن هدیه کند. در طی نظر سنجی هایی که از افراد مختلف در مورد اینکه چه مواقعی به پارک می روید و بیشتر برای رفع چه نیاری از آن استفاده می کنید، انجام شد، بیشتر از ۶۰ درصد پاسخ‌ ها در این نظر سنجی این بود که برای اکثر افراد از پارک برای فعالیت ‌هایی مانند نشستن، استراحت و مطالعه استفاده می کنند. بنابراین مشخص است که طراحی نیمکت های پارکی در اولویت هر کار دیگری قرار می گیرد.

 

در طراحی  نیمکت های پارکی به چه عواملی باید توجه کرد؟

  • ابعاد نیمکت ها:

نیمکت های‌ پارکی دارای ابعاد مختلفی می باشند. هر یک‌‌ از این ابعاد دارای کاربری متفاوتی است. در واقع باید ابعاد و اندازه نیمکت های پارکی مورد توجه قرار گیرد . به عنوان مثال اگر طول نیمکت های پارکی زیاد باشد باعث می شود که خیابان گرد ها و حتی معتادان در شب و حتی در روز  برای جای خواب از آن ها استفاده کنند. برای این مشکل راه حل های مختلفی را مانند گذاشتن دسته در طول نیمکت ها می توان در نظر گرفت. که تا حدود زیادی این مشکل را برطرف خواهد کرد. البته باید قبل از گذاشتن دسته ها ابعاد انسانی را در نظر گرفت.

  • اقتصادی بودن

مبلمان شهری دارای انواع  مختلفی است که یک نوع از آن طراحی نیمکت های پارکی  است.  طراحی نیمکت های پارکی نیازمند مواد درجه ۱ و با کیفیت بالا نیست و باید تابعی از پارامتر های مختلف مانند مواد ارزان و قابل دسترس، روش تولید ساده، وزن کم و طریقه نصب  آن آسان باشد. به عبارتی باید طراحی آن را به گونه ای اجرا کرد که هزینه مواد خام اولیه، ساخت، حمل و نیروی انسانی را به مقدار قابل توجه ای کاهش یابد. زیرا  نیمکت های پارکی  نسبت به دیگر مبلمان شهری  بیشتر در معرض آسیب هستند. و باید آن ها را در صورت آسیب دیدگی تعویض کرد.

  • جنس نیمکت پارکی:

از دیگر عواملی که باید در طراحی نیمکت های پارکی در نظر گرفت می توان به راحتی ، دوام و ماندگاری ، جذب و یا عدم جذب  گرما، عدم تغییر شکل و رنگ در صورت ریختن باران یا آب بر روی آن و مقاومت در برابر تخریب و آسیب دیدگی اشاره کرد. که در واقع اگر جنس و مصالحی که برای نیمکت های شهری  استفاده می شود مناسب باشد می توان به تمامی این ویژگی ها را در آن دست پیدا کرد.

  • نوع مصالح

نوع مصالح به کار رفته در نیمکت های پارکی می تواند زیبایی آن را دو چندان کند. گاهی اوقات در طراحی نیمکت های شهری از مصالح چوب و گاهی از فلز، سنگ و … استفاده می کنند. چوب ماده ای گرم است، بنابراین القا کننده حس گرمی و صمیمیت است و مزیت آن این است که برای پارک های مدرن و سنتی می‌توان از جنس چوب استفاده کرد چراکه بافت آن، هم مناسب فضاهای امروزی ‌هم مناسب فضا های تاریخی می باشد.

در مقابل نیمکت های  فلزی  و سنگی کاربردی تر هستند و اگر برای ساعات بیشتری  از آن استفاده شود، ممکن است در تابستان بیش  از اندازه گرم و در زمستان بیش از اندازه سرد شوند.

  • انتخاب مکان مناسب

در طراحی نیمکت های پارک باید  مکان یاب آن را نیز مد نظر قرار داد. در زیر به چند نمونه از این عوامل اشاره می کنیم:

  • مکان یابی نیمکت ها باید به گونه ای باشد تا از باد و سایر عوامل جوی در امان باشد.
  • نیمکت ها رو به فضایی باشند که دارای مناظر محیطی و طبیعی باشد تا کاربران بتوانند آن ها را مشاهده کنند.
  • لازم نیست که طراحی نیمکت ها ی پارکی به گونه ای باشد که حتما تمامی نیمکت ها در سایه باشند، چرا که بعضی از افراد می‌خواهند از آفتاب نیز استفاده کنند. بنابراین به گونه ای باید تعبیه شوند که تمامی نیاز های کاربران را برطرف سازند.

 

سخن آخر

معمولا طراحی نیمکت های پارک باید به گونه ای باشد که علاوه بر راحتی بین آن ها فاصله نیز باشد تا حریم خصوصی افراد در پارک حفظ شود. از مهمترین اهداف طراحی چنین وسایلی در سطح شهر در جهت رفاه و آرامش شهروندان خواهد بود.  اگر طراحی نیمکت پارکی به درستی اجرا شده باشد افرادی که از آن استفاده می کنند بهترین کارایی را از آن به دست خواهند آورد. نیمکت های پارکی بیشترین استفاده را در میان افراد سالخورده را دارد و یکی از مفید ترین مبلمان شهری برای این افراد به شمار می آید.

 

 

پاسخ بدهید