راهنمای خرید انواع سطل زباله شهری و پارکی

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > مبلمان شهری > راهنمای خرید انواع سطل زباله شهری و پارکی

سطل زباله از تجهیزات کاربردی است که در هر محیطی لزوم استفاده از آن احساس می شود. هیچکس دوست ندارد در محیط آلوده و کثیف زندگی کند. ریختن زباله بر روی زمین موجب آلودگی و ناهنجار شدن چهره شهر می شود. از این رو، شهرداری‌ها و شهروندان برای پاکیزگی و نظافت شهر و محل زندگی، از سطل‌های زباله‌ی شهری و پارکی استفاده می کنند. تنوع محصول برای سطل زباله زیاد است و انتخاب سطل مناسب با توجه به شرایط محیطی و کاربری انجام می گیرد.

سطل زباله علاوه بر پاکیزه سازی محیط، از نظر زیباسازی نیز نقش پر‌رنگی در محیط‌های شهری بر عهده دارد.

ظرفیت و نوع سطل زباله

در پارکها، ادارات، و مراکز صنعتی و تجاری باید از سطل زباله‌ی مناسب استفاده شود. در فضاهای شلوغ مثل مراکز اداری و تجاری، معمولا چون سطل زباله زود پر می شود، از سطل‌های ۳۰-۴۰ لیتری کوچک استیل، پلاستیک و پلی اتیلن در تعداد زیاد استفاده می شود و در فاصله‌‌های زمانی کوتاه‌تر سطل‌ها تخلیه می شوند. سطل‌های با ابعاد کوچک، به صورت درب دمپری و درب پدالی تولید می شود. این گونه از سطل‌ها در محیط‌هایی که رطوبت زیاد است کاربرد فراوانی یافته است.

در پارکها معمولا از سطل‌های فلزی و چوبی کوچک استفاده می شود، هر چند اگر زباله زیاد باشد از مخزن‌هایی با گنجایش بالا مثل سطل زباله شهری ۶۶۰ لیتری نیز استفاده می شود. اما به طور معمول، سطل‌های با حجم زیاد برای نظافت عمومی و مجتمع‌ های مسکونی و صنعتی است که بتوان تعداد زیادی کیسه زباله را درون آن قرار داد.

سطل زباله‌ مکانیزه شهری

از کاربری‌ سطل‌های با ظرفیت زیاد، سطل زباله شهری مکانیزه است که برای جابه‌جایی زباله ‌های شهری از آن استفاده می شود.

سطل‌های گالوانیزه و پلی‌ اتیلن

مخزن های مکانیزه معمولا از جنس فلزی و گالوانیزه یا پلی اتیلن تولید می شوند. گالوانیزه و پلی اتیلن در برابر نور خورشید و سرما و گرما مقاومت خوبی دارند. مخزن زباله‌ای که از این جنس مواد تولید می‌شود در اثر استفاده ی مداوم دیرتر فرسوده خواهد شد.

بدنه و کف مخزن‌های مکانیزه از نوع پرسی است و استحکام بالایی دارد. این گونه از سطل‌ها درب‌دار تولید می شوند تا از نفوذ باران و حیوانات موذی در امان باشند. دستگیره های سطل مکانیزه مقاوم است و با کمترین دخالت انسان به وسیله‌ ی ماشین‌های حمل زباله قابل تخلیه است. این سطل‌‌ها چرخدار است و دو چرخ آن به صورت ترمزدار طراحی می شود تا در سطح شیب‌دار مخزن قابل کنترل باشد. سطل‌های گالوانیزه و پلی اتیلنی در ظرفیت های ۶۶۰ لیتر، ۷۷۰ لیتر و ۱۱۰۰ لیتر تولید می شوند.

سطل زباله پارکی

سطل زباله ی مورد استفاده در پارک از جنس‌های چوبی، فلزی، بتنی و … ساخته می شود.

سطل زباله چوبی

سطل پارکی چوبی ظاهر زیبایی دارد و از ورقه‌های ام‌دی‌اف به عنوان چوب آن استفاده می شود که مقاومت خوبی در برابر شرایط محیطی دارد. با این وجود، سطل چوبی در برابر ضربه و جذبِ آب آسیب‌پذیر است.

سطل زباله فلزی

عمده‌ترین نوع سطل پارکی سطل‌ فلزی است. بدنه سطل فلزی محکم و ضد زنگ است. برای رنگ‌آمیزی بدنه‌ی سطل‌های فلزی از رنگ الکترواستاتیک استفاده می شود تا مقاومتِ فلز در برابر شرایط جوی بیشتر شود. سطل پارکی فلزی را به صورتهای سطل توری فلزی و سطل پاندولی طراحی می کنند. در نمونه‌های گران قیمت و زیبا، از فلز چدن برای جنس بدنه سطل زباله پارکی استفاده می شود، که دوام زیادی را به همراه خواهد داشت.

پاسخ بدهید