زیبا سازی شهر در فصل تابستان

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > مبلمان شهری > زیبا سازی شهر در فصل تابستان
زیبا سازی شهر در فصل تابستان

در این مقاله قصد داریم به میزان تاثیر المان‌های شهری مختلف در زیبایی شهر بپردازیم و نقش هر کدام از آن‌ها را بررسی کنیم. انسان به طور ذاتی عاشق زیبایی است و دیدن زیبایی‌ها تاثیر مثبتی بر روی روحیه او می‌گذارد. در زندگی‌های پر مشغله شهری، ما بیش از پیش نیازمند به دیدن این زیبایی هستیم. در شهرهای شلوغ و پرجمعیت، تمامی خانه‌ها شکلی یکنواخت و یکدست داشته و آپارتمان‌های بلند و مستطیلی شکل، ظاهری خسته کننده‌ به شهر داده است. یکی از عوامل تاثیرگذار در زیباسازی شهر استفاده از امکانات و المان‌های مختلف از جمله نیمکت‌های پارکی،مبلمان فضای آزاد، سطل زباله های بهداشتی، تاب و سرسره‌های پارکی، چراغ‌های چمنی و… می‌باشد.

چرا به زیباسازی در شهر، بخصوص در فصل تابستان نیاز داریم؟

در فصل تابستان هوا گرم است و مردم بیشتر در سطح شهر رفت و آمد می‌کنند. استفاده از نیمکت‌های شهری و نیمکت های پارکی یکی از بهترین خدماتی است که می‌تواند علاوه بر تغییر ظاهر یکنواخت شهر، محلی برای استراحت موقت شهروندان باشد. نیمکت‌های شهری علاوه بر اینکه در تمامی پارک‌های شهری قرار دارند، در بسیاری از خیابان‌های پر رفت و آمد شهر نیز کاربرد دارند. تصور کنید در حال برگشت از یک خرید هستید و مسافت زیادی را طی کرده اید، نیمکت‌های شهری که در خیابان قرار گرفته‌اند می‌توانند انرژی از دست رفته شما را به شما برگردانند.

 معمولا در طراحی این نیمکت‌ها از رنگ‌های آمیخته با رنگ طبیعت استفاده می‌کنند تا از لحاظ زیبایی شناسی نیز تاثیر مثبتی ایجاد کند. نیمکت‌ها دارای انواع مختلفی هستند و می‌توانند با توجه به هر محل، شکل و نوع مورد نظر خود را داشته باشند. به عنوان مثال بعضی‌ از نیمکت ها برای گفت‌و گوهای دسته جمعی طراحی شده و بعضی از نیمکت‌ها تنها جهت استراحت موقت استفاده می‌شود. تنوع نیمکت‌ها را می‌توان در پارک‌ها، مراکز تحصیلی و خیابان‌های شهر مشاهده کرد.

اینم بخون
سطل زباله

تاثیر وجود المانهای رفاهی در زیبایی شهر در فصل تابستان

یکی دیگر از المان‌های رفاهی که به زیبایی پارک ها و شهرها کمک بسیار زیادی می‌کند، آلاچیق‌های پارکی هستند که امروزه شاهد بسیاری از آن‌ها در پارک‌های شهری هستیم. آلاچیق‌ها در فصل تابستان بسیار محبوب هستند و می‌توانند محل تجمع خانواده‌ها و دوستان در یک روز گرم تابستانی باشند.حال روشنایی که چراغهای نور آفکن بر محفل گرم خانواده می تاباند جای خود دارد. این روشنایی علاوه بر زیبا جلوه دادن فضای سبز ، گرما بخش جمع دوستانه شما نیز خواهد بود.

از دیگر امکانات رفاهی پرکاربرد دیگر، سطل‌های زباله هستند که اصلی‌ترین نقش را در حفظ تمیزی شهر ایفا می‌کنند. امروزه تقریبا هر چند متر یک سطل زباله در سطح شهر یا در پارک‌ها نصب شده و شاهد هستیم که خیابان‌هایی که فاقد سطل زباله به تعداد کافی هستند، معمولا زودتر از مناطق دیگر آلوده می‌شوند. بنابراین داشتن سطح زباله‌های شهری در تمامی مناطق امری ضروری است. از سطل زباله‌های در مکان‌های عمومی که دارای فضای پرتردد هستند نیز بسیار استفاده می‌شود. مانند حیاط بیمارستان‌ها، حیاط مدارس و سالن‌های ورزشی و…

تاثیر نورپردازی در زیباسازی شهر

از آنجایی که درباره زیبایی شهر و تاثیر مثبت آن صحبت کردیم، لازم است به تاثیر نور در زیبایی فضای شهری نیز اشاره کنیم. استفاده از نور می‌تواند فضاهای مشخصی از شهر را به زیبایی نمایان کند و دارای انواع مختلفی هستند. بسیاری از این نورها درون زمین کار شده اند و قدم زدن بر روی آن‌ها حس خوبی را ایجاد می‌کند. این نورها شهر را در شب به زیبایی نمایش می‌دهد و علاوه بر روشن کردن شهر، نمای شهری را از ظاهر یکنواخت و خسته کننده خارج می‌کند. چراغ‌های پارکی، چراغ‌های چمنی و چراغ‌های دکوراتیو از پرمصرف ترین چراغ‌هایی هستند که باعث زیبایی شهر می‌شوند.

اینم بخون
مخزن زباله چدنی

ممکن است بعضی از مناطق شهر به دلیل ساختارهای ساختمانی آن منطقه نور کافی در شب نداشته باشد؛ یکی از کاربردی‌ترین المان‌هایی که می‌توان در این مناطق استفاده کرد، برج‌های نور می‌باشد. برج‌های نور نه تنها به شهر ظاهری زیبا می‌بخشند بلکه با ایجاد روشنایی در شب، امنیت و راحتی را برای مردم آن منطقه فراهم می‌سازند. از برج‌های نور جهت روشنایی فضاهای بزرگ مانند تفرجگاه‌ها، پارک‌ها، محوطه بیمارستان‌ها و کارخانجات استفاده می‌شوند.

زیباسازی شهر با المان‌های آمیخته با طبیعت

نکته قابل توجه در تمامی این المان‌ها و تجهیزات شهری، هماهنگ بودن ساختار آن‌ها با طبیعت است. از آنجایی که طبیعت در شهرهای شلوغ کمتر نمود پیدا می‌کند، استفاده از نیمکت‌های چوبی یا سطل زباله‌های چوبی با رنگ‌های سبز یا رنگ طبیعی چوب، می‌تواند نمای شهری را به طبیعت نزدیک‌تر کرده و حس خوبی ایجاد کند. برای داشتن شهری زیبا به این چنین المان هایی بیشتر نیاز داریم و لازم است در هر محیطی چه در سطح شهر و چه در مراکز مختلف، هر گاه قرار است از امکانات رفاهی این چنینی استفاده کنیم، به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم؛ زیرا انسان با طبیعت آرامش می‌ گیرد و از آنجایی که در شهر از طبیعت دورتر است بیشتر به نزدیکی به طبیعت نیاز دارد. علاوه بر این، در فصل تابستان مردم در سطح شهر و در پارک‌ها بیشتر تردد دارند؛ بنابراین لازم است که دسترسی بیشتری به این قبیل امکانات داشته باشند.

جمع بندی نهایی

در این مقاله به تاثیر المان ها و امکانات شهری در زیبایی شهر پرداختیم و شرح دادیم که چگونه استفاده از امکانات رفاهی مانند نیمکت‌ها، سطل زباله ها ، چراغ های روشنایی و سایر المان‌های شهری می‌تواند علاوه در تامین رفاه شهروندان، به زیبایی شهر نیز بیافزاید. در این مقاله به تاثیر و اهمیت نور اشاره کردیم و گفتیم که المان‌هایی همچون پایه‌های نور، نورهای دکوراتیو و نورهای چمنی چگونه باعث زیبایی سطح شهر می‌شوند و همچنین روشنایی مورد نیاز شهروندان را در شب تامین می‌کنند. همچنین اشاره کردیم که هماهنگی این المان‌ها با طبیعت می‌تواند باعث ایجاد حس آرامش در افراد شود و معمولا تمامی این امکانات با رنگ‌هایی برگرفته از طبیعت و از جنس چوب ساخته می‌شود. به طور کلی استفاده از المان‌ها و امکانات رفاهی در شهرهای شلوغ بسیار ضروری است؛ زیرا شهرها ظاهری یکنواخت دارند و در صورت عدم زیباسازی شهر می‌توانند چهره شهر را غمگین کنند.

اینم بخون
جنس بدنه مخزن شن و نمک چه تاثیری بر کارایی این محصول دارد؟

و در آخر:

شما می‌توانید با مشاهده انواع نمونه های المانهای رفاهی صنعت نوین آسیا ویژن انواع مدل‌های متنوع را مشاهده، و نمونه مطلوب خود را بیابید. آسیا ویژن با تجربه مدیران شرکت روز به روز شاهد موفقیت های بیشتر در امور خدمت رسانی  به ملت ایران بوده و متعاقبا نقش پر رنگی در تجارت خارجی ایران نیز دارد. جهت خرید یا مشاوره هر یک از محصولات مورد نیاز می توانید، با کارشناسان ما در واحد پشتیبانی در ارتباط باشید

پاسخ بدهید