سطل زباله پارکی و مکانیزه

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > مبلمان شهری > سطل زباله پارکی و مکانیزه
سطل زباله پارکی و مکانیزه

اطلاعاتی درباره سطل زباله پارکی و مکانیزه

امروزه‌ زباله های شهری و به خصوص زباله های پارکی، تبدیل به یکی از معضلات  شهری شده است. بنابراین باید وسایلی را برای جمع آوری ، جابجا کردن و … برای آن ها در نظر گرفت. برای این کار بهتر است که از سطل زباله پارکی و مکانیزه استفاده  کرد. این سطل ها مانند سطل های معمولی نیستند و باید ویژگی های مختص به خودشان را داشته باشند. برخی از این ویژگی ها مانند زیبایی، قابلیت حمل آسان، قابلیت تخلیه مناسب، استحکام و دوام در مقابل عوامل فیزیک و جوی و … می باشد. همچنین سطل زباله پارکی و مکانیزه از تجهیزات ضروری پارک ها محسوب می شود و باید با توجه به محیط و مساحت پارک ها به تعداد مناسب در آن ها  نصب شود.

ویژگی های سطل زباله پارکی و مکانیزه

سطل های زباله پارکی و مکانیزه دارای انواع مختلفی است که باید با توجه به نیاز و شرایط آن ها را انتخاب کرد.

بهتر است در هنگام تهیه و انتخاب به برخی ویژگی های آن ها توجه کرد تا بتوان بهترین انتخاب را با توجه به نیازهای مد نظر انجام داد. در زیر به چند نمونه از ویژگی های اصلی سطل زباله پارکی و مکانیزه اشاره می کنیم:

 • رنگ سطل زباله و مکان آن:

در هنگام انتخاب سطل زباله بهتر است سطل هایی را انتخاب کنید که مخالف رنگ طبیعت باشند، بنابراین رنگ سبز مناسب سطل زباله نیست . همچنین در هنگام نصب سطل زباله باید مکانی را برای آن انتخاب کنید که شهروندان به راحتی بتوانند انرا ببیند و تشخیص دهند.

 • بازو بسته شدن درب سطل زباله های پارکی و مکانیزه به راحتی:

یکی از ویژگی های مهمی که سطل های پارکی باید داشته باشند، باز و بسته شدن درب آن ها به راحتی است. سطل زباله ها باید طوری طراحی شوند که باز و بسته شدن آن با دست و یا با فشار درب آن توسط دست انجام نگیرد. بنابراین بهتر است باز شدن درب آن ها توسط کف پا صورت گیرد. زیرا با این کار علاوه بر راحتی، نکات بهداشتی نیز رعایت می شود.

 • درب دار بودن سطل زباله:

تصور کنید که سطل زباله رو باز باشد، در اینطورت بوی بد فضای پارک را در بر می‌گیرد و حتی حیواناتی مانند گربه و کلاغ به راحتی می توانند به درون آن رفته و باعث پراکندگی زباله در پارک شوند که در اینصورت باعث می شود نمای پارک بد دیده شود.

 • اندازه مناسب دهانه‌ سطل زباله پارکی و مکانیزه:

اندازه دهانه سطل های پارکی ممکن است با یکدیگر کمی متفاوت باشد. اما معمولا نباید طول آن کمتر از ۲۵ سانتی متر باشد. با وجود این اندازه استاندارد، به راحتی می‌توان یک روزنامه تا شده و یا یک ظرف غذا را درون آن انداخت. اما  اگر اندازه آن کوچکتر باشد، انداختن زباله در آن با مشکل روبرو خواهد شد و باید آن را با فشار وارد سطل زباله کرد که در اینصورت ممکن است زباله ها در اطراف سطل پخش شوند.

 • ارتفاع مناسب سطل زباله های پارکی و مکانیزه

ارتفاع سطل زباله ها باید طوری باشد که تمامی شهروندان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. بنابراین بهتر است ارتفاع آن بیشتر از ۱ متر نباشد.

 • اندازه سطل زباله :

معمولا اندازه سطل زباله را با توجه به تعداد دفعاتی که در طول روز‌ خالی می شود محاسبه می کنند. در مکان های عمومی و بزرگ مانند پارک بهتر است که سطل زباله ها در اندازه بزرگتری باشند، تا گنجایش حجم بیشتری از زباله را داشته باشند. در این مکان ها معمولاً سطل زباله های ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتری مناسب تر می باشند.

 • مقاوم بودن سطل زباله پارکی و مکانیزه:

سطل زباله  علاوه بر‌ وظیفه اصلی آن که محل انباشت زباله ها می باشد، باید به قدری مقاوم باشد که در مقابل آسیب های احتمالی و نیز عوامل جوی مانند باران مناسب باشد.

انواع سطل زباله پارکی و مکانیزه

همانطور که گفته شد سطل های زباله دارای انواع مختلفی مانند زیر است:

 • سطل زباله مکانیزه فلزی
 • سطل زباله مکانیزه گالوانیزه
 • و…

هر کدام از این سطل ها ویژگی های خود را داشته و برای جمع آوری زباله ها و پسماند ها در پارک ها و حتی در سطح شهر نیز استفاده می شوند. اگر تعداد کافی از آن ها در پارک و یا سطح شهر نباشد باعث می شود زباله در سطح شهر پراکنده شود و منجر به جمع شدن حیوانات، حشرات، شیوع بیماری و… می شود. در اینصورت باید هزینه های جدا گانه ای برای جمع آوری زباله ها و از بین بردن حشرات و … از سطح شهر نیز مصرف شود.

بنابراین باید از سطل زباله هایی مناسب مانند سطل زباله پارکی مکانیزه گالوانیزه استفاده کرد.

ویژگی های سطل زباله پارکی مکانیزه گالوانیزه   

 • این مخازن به گونه ای طراحی شده اند که زمانی می خواهند زباله ها را در ماشین ها تخلیه کنند نیاز کمتری به نیروی انسانی داشته  باشند.
 • جنس بدنه های آن ها باید از ورقه هایی باشد که در برابر ضربه بر اثر تخلیه و … مقاومت کند و براحتی تغییر شکل ندهند.
 • قابلیت شعله ور شدن و اشتعال را نداشته باشند.
 • وزن آن ها باید سبک باشد تا در هنگام تخلیه  مشکل ساز نباشد.
 • طراحی آن ها به گونه ای است که امکان نصب شبرنگ در گوشه های آن برای دید در شب و تاریکی وجود دارد.
 • سطل های زباله مکانیزه گالوانیزه دارای چرخ های گردان ترمز دار است. دلیل این امر این است که حمل کردن و جابجایی آن به کامیون حمل زباله آسان تر شود .

پاسخ بدهید