نیمکت پارکی مدرن

نیمکت ها نقشِ مهمی در ارتباط شهروندان با همدیگر بر عهده دارند. نیمکت پارکی‌ای که با توجه به المان‌هایِ زیبایی شناسی و استانداردهایِ محیطی ساخته شده باشد، فضای شهر را برای مردم دلچسب تر می کند. البته نیمکت ها فقط در محیط شهری کاربرد ندارند و هرکسی می تواند در فضای باغ و حیاط شخصی خود چنین نیمکت هایی را نصب کند.

در مراکز تفریحی و پارک ها، نیمکت‌ ها به طور روزمره مورد استفاده اند، و به همین دلیل بهتر است در طراحی آنها، ایده های نوین و هنرمندانه به کار روند. طرح های تازه و جالب، اغلب با استقبال شهروندان مواجه می شوند. صندلی های شهری‌ای که با طرح های جدید و کمتر دیده شده ساخته می شوند، معمولا با عنوان نیمکت های مدرن شناخته می شوند. البته هر طرح تازه ای را نمی توان مدرن در نظر گرفت و دستیابی به این منظور، نیازمند توجه به اصول زیبایی شناسی و استانداردهایِ محیطِ‌ مدرنِ شهری است.

نیمکت هایی با طراحی مدرن

برای اینکه نیمکت طرح و حالتی مدرن به خود بگیرد، ایده های مختلفی قابل پیاده سازی است. در ساخت نیمکتهای مدرن، باید به کاربری و محیط نیمکت توجه ویژه بشود. از یک نیمکت مدرن می توان کاربری هایِ تازه ‌تری، مثلا فضایی برای دراز کشیدن و صرف وعده های غذایی را، انتظار داشت.

نیمکت پارکی مدرن

ایده های مدرن سازی نیمکت پارکی

جنس و متریال به کار رفته

در شکل و سبکِ نیمکت و صندلی ها می توان به دنبالِ ایده های خلاقانه بود. صندلی هایِ زیبا و جذابِ پارکی، ممکن است از نوع چوبی یا فلزی باشند. در واقع، زمانی که طراحی متناسب با کاربری و محیط مورد استفاده باشد، فرقی چندانی نمی کند جنس نیمکت شما از چه متریالی باشد.

اما برخی متریال هایِ خاص در کابردهایِ ویژه بهتر باعث بروز جلوه ای مدرن می شوند. برای نمونه قاب و پایه‌هایِ فلزیِ نیمکت های پارکی از طرح های مدرن این گونه از مبلمان شهری است؛ یا یکی از متریال های مبتکرانه برای صندلی پارک، استفاده از طرح های فایبرگلاس است. روکش های برنز و مفرغی نیز برای طرح هایِ مدرن نیمکت پارکی قابل استفاده است، که علاوه بر ظاهر زیبا، از دوام بالایی نیز برخودار هستند.

رنگ و شکل

در برخی نیمکت های مدرن سطح نشستن، به جای آنکه صاف باشد، حالت نیم دایره ای دارد. در طرح های متهورانه تر، حتا کفیِ نشیمنگاه نیز ممکن است صاف نباشد و برجستگی هایی در قسمت هایی از آن تعبیه شده باشد.

شکل های خمیده و کشیده، به طور کلی، در طرح های مدرن زیاد دیده می شود و برای مثال ممکن است پشتیِ صندلی به صورت خمیده یا پایه های آن  به صورتِ هفتی‌شکل طراحی شده باشند.

رنگ نیز از المان‌هایِ مهم و تاثیرگذار در زیبایی و ظاهر نیمکت‌ هاست. یک نیمکت مدرن می تواند به رنگ هایِ روشن باشد. رنگ های پر شور و پر نشاط، زیبایی محیط را دو چندان خواهند کرد. مثلا رنگ های آبی و سرخ و سبز جلوه ای مدرن به نیمکت های پارکی می بخشند.

نورپردازی

استفاده از نورپردازی های جذاب از تزئیناتِ شهری بسیار مورد توجه است. چهره ی شهر در هنگام شب، با نورپردازی های خلاقانه، زیباتر خواهد شد. برخی از انواع نیمکت های جدید و مدرن، در همین راستا عمل کرده و در ساختار خود از نورهای رنگی بهره می گیرند، تا علاوه بر فضایی برای نشستن بر جذابیت های بصری نیز افزوده باشند.

پاسخ بدهید