نیمکت پارکی و صندلی پارک

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > مبلمان شهری > نیمکت پارکی و صندلی پارک
مبلمان شهری چیست

محیط شهری همانند منازل شما نیاز به زیبا سازی و رسیدگی دارد. در محیط های شهری مانند پارک ها می توان بوسیله المان های مختلفی مانند نیمکت های پارکی، آبنما، چراغ و… به زیبا سازی آن ها کمک کنیم.

نیمکت های پارکی و یا صندلی های پارکی از تجهیزات رفاهی در پارک ها  محسوب می شوند.

در هر پارکی حتما تعدادی صندلی و نیمکت های پارکی مشاهده می شود. زیرا یکی از نیاز های اصلی پارک، صندلی های پارکی است. دلیل این امر است که پارک یه فضای عمومی و سرگرم کننده است و تعداد زیادی از افراد روزانه  برای پیاده روی، دویدن، نشستن و… به آنجا می‌ روند.

به خصوص افرادی که برای پیاده روی به پارک می‌‌ روند ارزش نیمکت های پارکی‌ را می دانند زیرا پس از راه رفتن و فعالیت، می توانند بر روی نیمکت پارکی نشسته و تجدید قوا کنند.

طراحی نیمکت پارکی

طراحی نیمکت پارکی اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا علاوه بر رفع نیاز شهروندان برای نشستن و استراحت باید بدور از یکنواختی باشد و ‌بتواند زیبایی و تنوع را به همراه داشته باشد. در واقع نیمکت های پارکی علاوه بر وظیفه اصلی آن  که مکانی برای نشستن است باید بتواند نمای  زیبایی به پارک و محیط آن بدهد. بنابراین بهتر است طراحی صندلی های پارکی همراه با ایده و طرح های بدیع و نو باشد تا بتواند این دو نیاز را برطرف کند. امروزه دستگاه های مدرنی برای ایجاد شکل دهی به صندلی پارکی ایجاد شده است. بنابراین با کمی خلاقیت می‌توان صندلی های پارکی  متنوع تر و زیباتری  تولید کرد.

رعایت  استاندارد در نیمکت های شهری

در طراحی نیمکت پارکی باید استاندارد های معمول و مطابق طراحی صندلی های  پارکی در آن ها حتما رعایت شود. چرا که اگر اینطور نباشد افرادی که از ان استفاده می کنند احساس راحتی در آن ندارند. بنابراین باید علاوه بر زیبایی و تنوع، استاندارد های مربوط به صندلی را در حین طراحی در نظر گرفت. با رعایت این دو مقوله می توان تاثیر زیادی در  زیبایی پارک ها و مبلمان شهری ایجاد کرد.

مشخصات نیمکت پارکی استاندارد

مبلمان شهری دارای انواع مختلفی است که یکی از آن ها نیمکت های پارکی است. همانطور که می دانید نیمکت های پارکی در فضاهای باز قرار دارد، بنابراین باید در مقابل آسیب های محیطی مقاومت کند.

از این رو ماده ای که برای ساخت صندلی های پارکی‌ استفاده می شود باید بتواند در مقابل پوسیدگی، باران های اسیدی، رطوبت و تغییرات دمایی مقاومت کند. از رایج ترین نیمکت هایی که که در پارک ها استفاده می شود می توان به نیمکت فلزی، نیمکت چوبی و نیمکت بتنی اشاره کرد.

به عنوان مثال نیمکت های چوبی برای پارک های جنگلی مناسب تر است زیرا رنگ و  ‌جنس نیمکت های چوبی بسیار شبیه به طبیعت است.

برای  فضاهای فرهنگی و هنری، نیمکت های بتنی مناسب تر است. نیمکت های بتنی علاوه بر مقاومت و دوام زیاد آن ها، دارای تنوع در ساخت هستند و امروزه شاهد انواع مختلف صندلی های بتنی در اشکال مختلف هستیم . از این رو هر کدام از صندلی های پارکی ویژگی های مختص به خود را دارنند و باید  با توجه به نوع کاربریشان انتخاب می شوند.

طراحی و چیدمان صندلی های پارکی

طراحی و نوع  چیدمان نیمکت ها ی پارکی  از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در مکان های مناسبی آن ها را نصب کرد. نصب صندلی های پارکی باید به صورت تکی، دو نفره و چند نفره باشد. تا بتواند نیاز همه شهروندان را برطرف کند.

مکان یابی و نصب نیمکت پارکی

نصب کردن  نیمکت های پارکی در مکان های مختلف از محیط شهری، نیازمند بررسی است. در واقع این نوع از مبلمان شهری در مکان هایی  که مورد نیاز شهروندان است قرار می گیرند. پیاده روها، پارک ها، محوطه های تاریخی و فرهنگی در شهر نیاز به صندلی و نیمکت برای استراحت افراد دارند. مکان نصب نیمکت ها را باید طوری تعیین کرد که صندلی ها در همه نقاط، به هم نزدیک نباشند.‌ تعداد نیمکت های پارکی را باید با توجه به مقیاس، نوع کاربری و … تعیین کرد. به عنوان مثال اگر محیط یک پارک کوچک باشد، نباید تعداد صندلی های زیادی در آن قرار داد. و در مقابل، اگر محیط پارک بزرگ بود نیاز به تعداد صندلی های بیشتری دارد.

در مکان بابی صندلی های پارکی باید این نکته را در نظر گرفت که چیدمان آن به گونه ای باشد که حتی برای دورهمی های دوستانه نیز مفید باشد.

بهتر است نوع صندلی های پارکی را با توجه به فرم محیط انتخاب کرد. به عنوان مثال در فضای زیر الاچیق می توان از صندلی های حالت قوسی استفاده کرد، با این کار علاوه بر آنکه باعث زیبایی می‌شود، حالت دنج و دوستانه هم ایجاد می شود.

 

و در پایان

نیمکت های پارکی باید به گونه ای نصب شوند که فضای رفت آمد را اشغال نکند و ‌عابرین پیاده  بتوانند به راحتی تردد کنند. صندلی های پارکی را نباید در نزدیکی سرویس های بهداشتی، فروشگاه ها، سطل زباله و … نصب کرد بلکه جهت آن ها باید رو به مناظر سر سبز و  زیبا باشد.

 

پاسخ بدهید