کاربرد مخازن شن و نمک

صنعت نوین آسیا ویژن > مقالات > کاربرد مخازن شن و نمک
کاربرد مخازن شن و نمک

کاربرد مخازن شن و نمک برای آب کردن برف

پاشیدن نمک بر روی برف یکی از رایج ترین راه حل هایی است که برای آب کردن برف استفاده می شود. این روش بسیار راحت و کم هزینه می باشد. به علت این که در زمستان در جاده هایی که دچار گرفتگی توسط برف شده اند، تردد سخت است به وسیله نمک و شن برف ها را از سر راه خودرو ها کنار می زنند. اگر چنان چه برف ها را تا زمانی که نسبتا نرم هستند توسط شن و نمک از بین برده نشود، در هنگام یخ زدگی این کار سخت تر می شود. پس استفاده از این ترکیب در زمان مناسب اهمیت بالایی دارد. در ادامه ر

اهمیت پاشیدن نمک و شن برای آب کردن برف

شن و نمک یا ان ای سی ال، یکی از مواد ترکیبی ضد یخی است که در مکان‌ های پر برف استفاده می شود. همچنین باید بگوییم پاشیدن نمک و شن اثری بر مقاومت لغزشی جاده ایجاد می‌ کند. در حقیقت پاشیدن نمک و شن مقاومت لغزشی سطح جاده را تا حد چشم گیری کم می کند. برای جلو گیری از این کار باید زهکشی جاده را با دقت انجام داد و در جاده های پر خطر و غیر استاندارد از این ترکیب (نمک و شن) استفاده نشود. و باید گفت هر چه قدر هوا سرد تر باشد و برف بیشتر باشد باید از مخلوط نمک و شن بیشتری استفاده کرد. همان طور که گفتیم پاشیدن نمک و شن یک فعالیت معمولی برای انجام دهندگان این کار است. در واقع این روشی است که بسیار به کار برده شده و بسیار راحت به افراد دیگر آموزش داده می شود. در برخی از کشور ها روش های بسیار زیادی علاوه بر پاشیدن نمک و شن برای از بین بردن برف در جاده ها و یخ زدایی استفاده می شود. اما هزینه های گزافی که دیگر روش ها برای مسئولان به بار می آورند، باعث شده است که این ترکیب بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین مخلوط نمک و شن حدود ۷۰ به ۳۰ است یعنی ۷۰ درصد از شن و ۳۰ درصد از نمک استفاده می شود. این کار به منظور جلو گیری از آسیب های پس از پاشیدن نمک صورت گرفته است. چنین اندازه گیری ای کاملاً استاندارد است و مورد تایید جهانیان می باشد.

معایب به کار بردن نمک و شن برای آب کردن برف

این روش اگر چه بسیار پر طرفدار و کم هزینه است اما آسیب زا است و خطر هایی را برای محیط زیست به همراه دارد. از جمله خسارت هایی که متوجه محیط زیست می باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تخریب و فساد پی در پی جاده ها
  • آلوده شدن محیط زیست
  • شوری آب های زیر زمینی به علت آب شدن برف ها توسط نمک
  • ساییده و زنگ زدگی پل ها
  • زنگ زدن سازه های از جنس فولاد
  • پوسیدگی بدنه و لاستیک خودرو ها
  • و …

موارد استفاده از مخازن شن و نمک

استفاده از نمک و شن برای آب کردن برف ها یکی از موارد بسیار مهمی می باشد که سال های متمادی است در جاده‌ ها و معابر شهری به کار برده می شود. این روش اگر قبل از یخ زدگی بر روی برف ها ریخته شود مانع سفت شدن برف است و در واقع از یخ زدن برف ها جلو گیری می کند همچنین باعث می‌ شود که لغزندگی بسیار کاهش یابد. مخلوط شن و نمک روشی بسیار قدیمی است که از همیشه مورد استفاده بوده است. به همین علت برای جاده ها و مصالح امروزی پیامد های بدی نیز دارد. یکی از علت های استفاده از نمک و شن ارزان بودن آن است، اما به دلیل عوامل مخربی که دارد کم تر به کار برده می شود. همان طور که گفتیم استفاده از ترکیب نمک و شن باعث از بین رفتن کم کم جاده ها به لحاظ سطحی می شود که این موضوع پس از مدتی هزینه‌ های زیادی را بر جای می گذارد. باید گفته شود هر ساله حدود ۳۰ هزار تن نمک و شن برای هر کدام از استان های برف خیز استفاده می شود. البته باید گفت هر ساله میزان استفاده از نمک و شن بیشتر و بیشتر می‌ شود که این تهدید های زیادی را برای محیط‌ زیست به بار می آورد و باید گفت آسیب وارده بر آبراهه ها نیز سالانه بیشتر می شود. حتی گاهی اوقات ممکن است که کاملا تخریب شوند. در واقع آبراهه ها باعث می‌ شوند برف در زمان آب شدن از  جاده در آن ها ریخته شده و جاده را لیز نکند. یکی از اثرات بسیار مخرب نمک هنگامی که برف آب شده به داخل زمین رسوخ می کند، سوختن ریشه گیاهان در حال رشد است.

سخن آخر

در آخر باید گفته شود استفاده از ترکیب نمک و شن برای از بین بردن برف بسیار رایج است و کارآمد می باشد. همچنین کاربرد استفاده از نمک و شن بسیار فراوان است در تمامی نقاط جهان این ترکیب طرفداران خاص خود را دارد. البته همان طور که گفتیم این روش توسط متخصصان تا حدودی رد شده است این درحالی است که روش های پر هزینه دیگر در جهت آب کردن برف برای طولانی مدت چندان مقرون به صرفه نبوده و به کار نمی‌ آید.

پاسخ بدهید